Postavljen kamen temeljac

‘Eko akcija’ upozorava: Buroj Ozone City nema sve potrebne dozvole za gradnju

21.09.2016.
u 07:00

Uz prisutnost visokih dužnosnika, u ponedjeljak je na lokaciji Prečko polje, u općini Trnovo, postavljen kamen temeljac za Buroj Ozone City, kako investitori najavljuju, najveći turistički grad u jugoistočnoj Europi. Postavljanju kamena temeljca nazočili su brojni političari iz BiH i regije, a među njima je bio i bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić koji je istaknuo kako bi ovakvih projekata trebalo biti više.

Tvrdnje ekologa

“Ovakvih projekata trebalo bi biti više, ali je važno da investitori pokazuju zanimanje za BiH i uopće za jugoistok Europe. Ovo treba biti poruka da se na ovom i drugima mjestima isplati ulagati. Ovaj potez mnogo znači za gospodarstvo BiH, ali i za njezine susjedne zemlje”, izjavio je Mesić. Dok investitori iz Dubaija najavljuju gradnju 70 superluksuznih hotela, apartmana, restorana, bolnica, fontana, žičara i drugih objekata, iz Udruge “Eko akcija” upozoravaju kako je u cijelom slučaju gradnje ovoga kompleksa javnost dovedena u zabludu. “Kada je u pitanju izgradnja Buroj Ozone Cityja u Trnovu, javnost je, s nekom namjerom, dovedena u zabludu. Suprotno najavama investitora, za gradnju Cityja ništa nije spremno. Uslijed planirane veličine stambenog naselja na površini većoj od 140 hektara, prema odredbama Zakona o zaštiti okoliša FBiH, Zakona o građenju FBiH i relevantnih podzakona, da bi investitor uopće mogao dobiti dozvolu za građenje bio je obvezan od Federalnog ministarstva okoliša i turizma zatražiti provođenje postupka procjene utjecaja na okoliš”, navode u priopćenju za javnost iz Udruge “Eko akcija”. Prema njihovim tvrdnjama, situaciju dodatno komplicira to što je lokacija planiranoga naselja Prečko polje u vodozaštitnoj zoni izvorišta Bijele rijeke, koja je, prema relevantnim studijama i prostornom planu SŽ-a za razdoblje 2003. - 2023., predviđena da bude korištena za opskrbu vodom grada Sarajeva, u postplanskom razdoblju, nakon 2023. “S obzirom na mogući utjecaj budućeg naselja na izvorišta Bijele rijeke, kao i blizine planiranog Nacionalnog parka “Igman, Bjelašnica, Treskavica, Visočica”, taj postupak bi obvezno iziskivao izdavanje okolišne dozvole, uz prethodnu izradu studije utjecaja na okoliš. U ovom slučaju, ništa od toga nije urađeno, štoviše, investitor se nije ni obratio Federalnom ministarstvu okoliša i turizma. Imajući to u vidu, sve radnje na toj lokaciji su nezakonite”, tvrde iz Udruge “Eko akcija”.

Mali grad

Početna investicija ulaganja je 930 milijuna eura, a vrijednost izgrađenoga kompleksa 4 milijarde KM. Ranije je najavljeno da će polaganje kamena temeljca označiti početak velikog projekta koji će, uz pravi mali grad, imati i žičaru koja će ga povezivati s Bjelašnicom. Također, u sklopu turističkog grada nalazit će se međunarodna bolnica, tržni centar, 300 vila, 4 hotela, restorani, fontane, dječji i ski park, a kraj radova se očekuje 2020. Cijena vila i kuća kretat će se od oko 2300 KM po četvornom metru. Veličina vila varirat će od 1527 do 2288 m2.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije