Istraživanja najavljuju pojačanu gospodarsku aktivnost i kreditni rast u regiji, uključujući BiH

Građani uzimaju kredite za stanove, ali i potrošnju - banke spremne za novi zamah poslovnog sektora u BiH

storyeditor/2024-06-03/krediti.png
14.07.2024.
u 17:33

BiH bilježi rast kreditiranja u gotovo svim segmentima, što umnogome korespondira s trendovima u središnjoj, istočnoj i jugoistočnoj Europi. Europska investicijska banka (EIB) provela je istraživanje bankarskog kreditiranja u ovom dijelu Europe čiji je zaključak da se u bližoj budućnosti očekuje jačanje investicija poduzeća, što za sobom povlači i veće zanimanje za bankarske kredite, poglavito hipotekarne.

Prognoze za BiH i susjedstvo

Iako ima svoje specifičnosti, tržište BiH umnogome je uvjetovano i vezano uz događanja u ostatku Europe. Tako se i ovi trendovi koje najavljuje EIB tiču i BiH. Potražnja za kreditima u Europskoj uniji prvenstveno se povezuje sa snižavanjem ključne kamatne stope, dok je u slučaju BiH za očekivati da stagnaciju gospodarskog razvoja uvjetovanu inflacijom sada zamijeni novi poslovni zamah, a to znači i veće zanimanje za kreditna sredstva komercijalnih banaka.Već sad imamo situaciju da kreditna sredstva stanovništvu i gospodarstvu rastu, ali to je uglavnom posljedica rasta cijena. Dakle, veće cijene zahtijevaju i veće iznose za njihovo plaćanje, pa su i zahtjevi za kreditnim sredstvima veći. Najbolje se to vidi na primjeru hipotekarnih kredita jer su cijene nekretnina značajno rasle u prethodnom razdoblju. Usto, očekivani gospodarski uzlet donijet će i potrebu za većim kreditiranjem poslovnih subjekata i njihovih razvojnih aktivnosti. Djelomično se to poklapa s onim što projicira EIB za ostatak ove regije. Mnoge zemlje, kao, uostalom, i BiH, dobile su stabilne ocjene kreditnog rejtinga, što je još jedan nagovještaj oslobađanja većih kreditnih sredstava gospodarstvu. Očekuje se da će se pooštravanje na strani ponude kredita, koje traje od 2022. uslijed sukoba u Ukrajini, inflacije i viših kamatnih stopa, uskoro okončati uz znatna poboljšanja u svim segmentima, a osobito kada je riječ o hipotekarnim i potrošačkim kreditima. Banke u regiji navele su poboljšanje tržišnih projekcija i bolje uvjete financiranja kao čimbenike koji doprinose ublažavanju kreditnih standarda, nagovještavajući veću spremnost da daju kredite klijentima. Kreditna kvaliteta u regiji također bilježi poboljšanje. Nakon pada u 2023., projekcije za 2024. upućuju da će se udjeli problematičnih kredita u različitim zemljama SIJIE nastaviti smanjivati - navode iz EIB-a. Kirijakos Kakuris, dopredsjednik banke, naveo je da su pozitivni izgledi koje pokazuje ovo istraživanje ohrabrujući za gospodarski razvoj regije.Jačanjem bankarskog sektora očekujemo daljnji napredak u ekonomskom približavanju regije i rast investicija, otvaranje novih radnih mjesta, kao i bolji životni standard diljem središnje, istočne i jugoistočne Europe. Bolji pokazatelji adekvatnosti kapitala dat će bankama veću fleksibilnost u podržavanju rasta kredita - naveo je Kakuris. Direktorica ekonomske službe EIB-a Debora Revoltela navodi da je istraživanje bankarskog kreditiranja pokazalo jačanje bankarskog sektora i zdrava očekivanja u pogledu kreditnog rasta u regiji.

Pratiti rast zahtjeva

Treba napomenuti da banke u BiH uporno navode kako su spremne pratiti rast zahtjeva za kreditiranjem, posebno u segmentu gospodarstva.Banke u Bosni i Hercegovini očekuju da će drugo tromjesečje ove godine biti obilježeno rastom potražnje stanovništva i gospodarstva za kreditima, pokazuje anketa Centralne banke BiH o kreditnoj aktivnosti bh. banaka. U prvom tromjesečju 2024. godine, kako se navodi, došlo je do rasta potražnje stanovništva za stambenim, kao i za potrošačkim i nenamjenskim kreditima, u odnosu na prethodno tromjesečje Banke također predviđaju da će u drugom tromjesečju doći do pooštravanja standarda za potrošačke i nenamjenske kredite stanovništvu, ali da će doći do povećanja potražnje poduzeća za kratkoročnim i za dugoročnim kreditima i/ili kreditnim linijama. Potražnja poduzeća za kreditima rasla je u prva tri mjesecaove godine. Prema izvješćima banaka, potražnja za dugoročnim kreditima veća je od potražnje za kratkoročnim kreditima. •

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije