Vjerujemo da je mnogima od vas, kad vam padne na pamet vježbanje, teško odlučiti što zapravo želite i kako se pokrenuti. Usprkos snažnoj želji da morate i da bi bilo dobro da se više krećete, vi jednostavno stojite na mjestu i ne poduzimate ništa. Osim razmišljanja.
Osobna trenerica Kristie Larson ističe da je ključ za uživanje u kretanju jednostavan kao i slušanje vlastitog tijela. To bi značilo da valja slušati tijelo i vježbanje odabrati na temelju toga kako se osjećate. Ako niste sigurni kako točno slušati svoje tijelo, Larson predlaže da se usredotočite na tri ključna čimbenika: kvalitetu sna, razinu stresa i fazu ciklusa, piše ljepotaizdravlje.hr.
Kvaliteta sna
San je ključan za puno stvari – od svakodnevnog fukcioniranja, mentalnog zdravlja, psihičkog pa sve do fizičkog. Ako spavate manje od šest sati, držite se joge, hodanja, bicikliranja. Ako spavate više od šest sati, spremni ste za treninge poput HIIT-a, boksa, dizanja utega…
Razina stresa
Vježbe visokog intenziteta mogu povećati razinu kortizola (hormon stresa). Međutim, ako je razina stresa kod vas već previsoka, tada pokušajte održati razinu vježbanja nižom pa se držite joge, plivanja ili hodanja. Međutim, ako niste previše opterećeni i smatrate da se dobro osjećate, nema zapreke da isprobate kardio ili HIIT.
Faza ciklusa
O fazama ciklusa smo već pisali, a isto tako na svaku pojedinu fazu vježbanje djeluje drukčije. Tijekom folikularne faze, dobit ćete priljev energije, dok ćete tijekom menstruacija poželjeti smanjiti intenzitet treniranja ako imate bolove i grčeve.
Najvažnije je slušati svoje tijelo i vježbe usmjeriti prema onome kako se osjećate. Ako vam trenutačno nije do treninga snage, zamijenite ga laganom šetnjom ili plesom.