Dijabetes kod mačaka i pasa prilično je čest – iako ne tako čest kao kod ljudi. Pogađa oko 1,5 posto pasa i 0,5-1 posto mačaka.
Što je dijabetes?
Glukoza je primarni izvor energije u tijelu. Inzulin, hormon koji se proizvodi u gušterači, regulira razine ovog šećera koji se prenosi krvlju, njegov unos u stanice i skladištenje u jetri i mišićima.
U životinja s dijabetesom tijelo ne luči dovoljno inzulina. Rezultat su visoke razine glukoze (hiperglikemija) i povezani klinički znakovi.
Neke pasmine i nesterilizirani psi su više ugroženi, kao i sredovječne, starije i pretile životinje, piše sciencealert.
1. Dijabetes tipa 1
Ovaj oblik je rezultat autoimunog uništavanja stanica gušterače koje proizvode inzulin, jer ih imunološki sustav greškom napada.
Tip 1 je čest kod pasa, ali rijedak kod mačaka.
2. Dijabetes tipa 2
Ovaj oblik karakterizira inzulinska rezistencija i disfunkcija stanica koje proizvode inzulin. Najčešće se javlja kod mačaka, ali je rijedak kod pasa.
Glavni čimbenici rizika su pretilost i starenje. Ostali čimbenici uključuju genetiku, tjelesnu neaktivnost i boravak u zatvorenom prostoru te korištenje glukokortikoidnih steroida.
U ranijim fazama, dok mačka još uvijek proizvodi nešto vlastitog inzulina, dijabetes tipa 2 može se kontrolirati pomoću lijekova koji smanjuju glukozu u krvi. U naprednijim slučajevima bitne su injekcije inzulina.
Na koje znakove treba obratiti pažnju?
Znakovi dijabetesa obično se pojavljuju polako. Ako se dijagnoza odgodi, zdravlje ljubimca može se naglo pogoršati tijekom 24-48 sati, što dovodi do smrti ako se odmah ne liječi.
Znakovi na koje treba obratiti pažnju uključuju pojačanu žeđ i mokrenje, povećan apetit i gubitak težine. Međutim, neki psi i mačke s dijabetesom imaju smanjen apetit. Držanje mačaka s dijabetesom može se promijeniti u stav ravnih stopala i mogu izgubiti sposobnost skakanja.
Dijagnoza uključuje dokumentiranje stalno visokih razina glukoze u krvi zajedno s glukozom u urinu.