Dragan Mektić

Korupcija nanosi najviše štete bh. građanima

Dragan Mektic
05.04.2016.
u 13:32

Mektić kaže da je korupcija općedruštvena opasnost koja izravno podriva ekonomske temelje svake države i stvara nepovjerenje građana u pravnu državu i socijalnu jednakost

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je danas da korupcija nanosi najviše štete bh. građanima te da se "moramo boriti protiv nje jer urušava ekonomiju, proizvodi nezaposlenost, loše obrazovanje i loše zdravstvo".

To je rekao novinarima povodom početka seminara "Osnovni koncepti borbe protiv korupcije i pranja novca" koji se u organizaciji Ministarstva sigurnosti BiH i u suradnji s Vijećem Europe, održava od 5. do 8. travnja u Sarajevu.

Po riječima Mektića, na seminaru, čije su teme izuzetno dobro isplanirane, eksperti Vijeća Europe, BiH i regije razmijenit će iskustva i međunarodne prakse koje su se pokazale uspješne u oblasti borbe protiv korupcije, pranja novca i organiziranog kriminala.

Mišljenja je da će oni dati neke zajedničke odgovore na problem korupcije i pranja novca, a to je, kako je istaknuo, "nama u BiH posebno važno jer se zemlja nalazi na samom početku borbe protiv korupcije i pranja novca".  

Ministar sigurnosti u BiH ocijenio je da je korupcija općedruštvena opasnost koja izravno podriva ekonomske temelje svake države i stvara nepovjerenje građana u pravnu državu i socijalnu jednakost.

Naglasio je da BiH mora ispuniti određene uvjete da bi ispunila obveze u pogledu euroatlantskih integracija te da, u skladu s Akcijskim planom BiH u borbi protiv korupcije, "moramo uskladiti pravni okvir i institucije kako više ne bismo bili u situaciji da nam ponovo prijeti 'crna lista".

- Ključne aktivnosti koje u ispunjavanju tog plana moramo provesti su 2016. i 2017. godina. Stoga je ovaj seminar prava prilika da nam se pomogne da shvatimo neke stvari, kazapo je Mektić.  

Zaključio je da "korupcija izaziva nepovjerenje građana u pravnu državu te da takva država u kojoj građani neće osjećati socijalnu jednakost i neće biti zaštićeni u smislu vladavine prava - nikome nije potrebna".

Osvrnuo se i na aktualni slučaj "Panama dokumenata", odnosno 'curenja' 11,5 milijuna dokumenata iz panamske odvjetničke tvrtke "Mossack Fonseca" koja je pomagala klijentima pri pranju novca i izbjegavanju poreza. S tim u vezi kazao je da Ministarstvo sigurnosti BiH nema službene informacije da se među dokumentima spominju imena osoba ili tvrtke iz BiH te da još nisu dobili zahtjev da izvrše bilo kakvu vrstu provjere o tom pitanju. 

Direktor Antikorupcijske mreže Account Eldin Karić ocijenio je da su iskustva drugih zemalja u borbi protiv korupcije korisna te izrazio nadu da će i BiH iz njih izvući neke pouke.

Međutim, istaknuo je da, nažalost, BiH ima najbolje primjere korupcije u cijeloj regiji, a i šire te da u usporedbi s drugim zemljama BiH zaostaje s iznalaženjem rješenja. Također, dodao je da je iskustvo pokazalo da rješenja koja su se pokazala dobra u drugim zemljama u regiji, u BiH nisu prihvaćena "iz nekih razloga".

- Ovdje zaista nema iskrene političke volje da se uđe u borbu protiv korupcije, rekao je Karić novinarima. 

Za slučaj "Panama dokumenata" rekao je da će se pronaći dovoljno materijala da se i u BiH i regiji pronađu ljudi povezani s tim slučajem. Karić je mišljenja da oni koji se bave korupcijom u BiH nisu zainteresirani za otvaranje off-shore tvrtki i pranje novca na taj način, jer "ovdje mogu sasvim legitimno i bezobrazno krasti novac koji su ukrali od ljudi".  

Najavio je da će Account uskoro objaviti bitne podatke koji se, na neki način, dotiču nalaza slučaja "Panama dokumenata".

Šef Odjela za borbu protiv kriminala Vijeća Europe Ivan Koedjikov naglasio je da je Vijeće Europe fokusirano na demokraciju, ljudska prava, vladavinu prava te da korupcija podriva ove izuzetno važne koncepte.

Zbog toga su, kaže, toj oblasti posvetili dosta pažnje i izradili različite dokumente, instrumente za praćenje korupcije i organiziranog kriminala te da je ovaj seminar dio tih aktivnosti.

Za borbu protiv korupcije kazao je da BiH nedostaju institucionalni kapaciteti te zaključio da je korupcija sastavni dio ljudske prirode i da nije svojstvena samo razvijenim već i manje razvijenim zemljama. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije