“Čista Miljacka” naziv projekta

Kroz Sarajevo žele se voziti električnim čamcima

06.02.2019.
u 15:30

Inicijativa za aktiviranje generacijskog projekta “Čista rijeka Miljacka” između dvaju entitetskih fondova - Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH i Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku učinkovitost Republike Srpske potpisana je u lipnju prošle godine u Sarajevu.

“Čista Miljacka” naziv je za širi projekt “Čiste vode cijele sarajevske kotline”, čiji je cilj očuvati i poboljšati kvalitetu vode u vodotocima i zaštititi resurse i ekosustav slijevnih područja rijeka Miljacke, Željeznice, Zujevine, Dobrinje, kao i neposrednog slijeva rijeke Bosne do vodomjerne postaje Reljevo, piše Večernji list BiH. 

Brana na Skenderiji

Realizacijom ovog projekta na području 32 općine Federacije BiH i Republike Srpske postiže se ispunjenje ostalih ciljeva, kao što je promocija turističkih lokacija uz Miljacku. “Ovim projektom pokušat ćemo doći do toga da imamo dobru ravnotežu brige o okolišu i turističkog potencijala koji Sarajevo pruža”, kazao je tom prilikom direktor Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH Fuad Čibukčić. Nažalost, u ovom trenutku Miljacka nije svijetli obraz Sarajeva i u prvoj fazi trebalo bi se usredotočiti na prečišćavanje rijeke do ulaza u Sarajevo, da bude kemijski čista. Osim toga, projekt u drugoj fazi podrazumijeva i saniranje 32 otvora od Skenderije do Vijećnice iz kojih se ispuštaju oborinske i otpadne fekalne vode. Idejni projekt za sada zvuči nestvarno. Naime, nakon saniranja otvora trebala bi se napraviti brana kod mosta na Skenderiji, a na taj način bi se podigla razina Miljacke na 1,60 metara, a turistička atrakcija bila bi vožnja električnim čamcima od Vijećnice do Skenderije i natrag.

Fondovi iz Europske unije

Za sada je nepoznanica koliko će koštati razdvajanje i saniranje ispusta za oborinske vode, točnije koji iznos je potreban da bi se to povezalo na kolektorsku mrežu u Butilama. Plan je prijavljivanje za sredstva iz fondova EU-a jer se radi o projektu na kojem su dva fonda na istom mjestu i na istoj zadaći, a međunarodna zajednica prepoznaje takve napore.

Degradaciju voda vodotoka i onečišćenje slijevnih područja, koji su intenzivirani u posljednjem desetljeću, a prvenstveno zbog ispuštanja neprečišćenih otpadnih voda, kao i uslijed nekontroliranog odlaganja svih vrsta otpada, korištenja vodnih resursa, eksploatacije materijala iz riječnih korita, sječe itd., moguće je zaustaviti jedino sveobuhvatnim pristupom rješavanju problema onečišćenja vodotoka. Prema master planu, planirano razdoblje provedbe za prvu fazu projekta je tri do četiri godine.•

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije