Otkup ovogodišnjeg roda soje na području općina Orašje i Domaljevac Šamac, kojeg vrši poduzeće Irass iz D. Mahale za krajnjeg kupca, tvornicu ulja Bimal Brčko, ulazi u završnu fazu i do sada je otkupljen urod s oko 80% zasijanih površina.
Vraćeno 150 tona GMO soje
Otkupna cijena je uvećana u odnosu na prošlogodišnju za oko 25% i trenutačno iznosi 680,50 KM po toni. S obzirom na slabiji urod i velike potrebe za sojom, poljoprivrednici ističu da su očekivali i bolju cijenu.
Pri otkupu se radi kvalitativna analiza zrna uz sigurnosne provjere na GMO, zbog čije prisutnosti je do sada proizvođačima vraćeno oko 25 posto prinosa, odnosno oko 150 tona soje, a 450 tona je otkupljeno. Kvaliteta je na zadovoljavajućoj razini, s prosjekom vlage od 11,5 %, s tim da se 2% odbija na nečistoće. Poljoprivrednici navode da nisu zadovoljni ovogodišnjim prinosima koji se kreću od 200-250 kg po dulumu, ali s obzirom na klimatske uvjete, ipak su zadovoljavajući. Poljoprivrednik Mato Đukić iz Domaljevca kaže da je zasijao oko 20 hektara soje i do sada isporučio blizu 3 vagona čistog i kvalitetnog zrna. Iako je cijena dosta veća u odnosu na prošlogodišnju, ističe da je očekivao veću, s obzirom da je zbog suše u dobroj mjeri umanjen prinos.
- Otkupljivači su nam obećali isplatu do 30 dana nakon isporuke i ako sve bude u redu, planiram iduće godine zasijati još veće površine. Problema bi moglo biti oko isplate poticaja, jer smo obvezni prikupiti svu dokumentaciju najkasnije do 1. listopada kako bismo ove godine bili isplaćeni, u protivnom ćemo čekati do ljeta iduće godine. Poljoprivrednik sam koji živi od rada na zemlji i ne vidim drugi način preživljavanja, istaknuo je Đukić, kazavši da uz soju planira zasijati po 10 hektara kukuruza i pšenice. Stjepan Živković iz D. Mahale isporučio je 90% uroda soje od ukupno zasijanih na površini od 5 hektara. Očekivao je veće prinose i veću otkupnu cijenu, ali na koncu kaže, svjestan je težine posla i rizika ulaganja u “tvornicu pod vedrim nebom”. - Godina je bila dosta loša za sve ratarske kulture, ali tako nam je svima koji ovisimo o vremenskim uvjetima. Upravo iz tih razloga ne planiram povećavati površine pod sojom. Nadam se da ćemo riješiti dokumentaciju za poticaje koji su nam iznimno potrebni zbog ulaganja u novu sjetvu”, kaže Stjepan.•
Nakon što je Vlada Županije Posavske donijela odluku o proglašenju elementarne nepogode-suše, isto su uradile i tri posavske općine Orašje, Odžak i Domaljevac Šamac. Prirodna nesreća proglašena je zbog dugotrajnog sušnog razdoblja, što je dovelo do umanjenja prinosa i slabije kvalitete kukuruza i soje, te površina pod duhanom. Načelnik Orašja Stanko Vincetić je na prijedlog općinskog stožera donio odluku o proglašenju stanja prirodne nesreće - suše, kojom se zadužuju nadležna tijela općinske uprave da poduzmu potrebne mjere. –Aktivirat će se povjerenstva za procjenu štete i u što skorije dostaviti podatke nadležnim tijelima uprave. Na sastancima u Vladi PŽ-a s predstavnicima udruga poljoprivrednih proizvođača postignut je ovakav dogovor, te da će nakon proglašenja elementarne nepogode poljoprivrednici kod nadležnog federalnog ministarstva inzistirati na umanjenju referentnih prinosa, kako bi i uz manje prinose ostvarili pravo na federalne poticaje, kazao je Vincetić.