Od početka pandemije u BiH građani “bježe od ceste”, kupuju kuće, grade...

Montažnim kućama raste cijena, ali i zanimanje kupaca

17.07.2022.
u 16:33

- Prije pandemije montažne kuće stajale su oko 18 tisuća maraka, a sada im je cijena od 24 do 30 tisuća KM. Mnogo toga je poskupjelo u odnosu na to razdoblje, tako da smo i mi morali podići cijene. Međutim, smatram kako su i proizvodi koji su danas u kućama još kvalitetniji - priča nam radnik tvrtke iz BiH koja se bavi proizvodnjom i prodajom montažnih kuća. Na drvenu konstrukciju jamstvo se daje do 40 godina. Doznajemo i koje su prednosti ovakve kuće, piše Večernji list BiH. 

Kvaliteta drva
- Prije svega, naši građevinari su profesionalci i dugo su u ovom poslu. Mnogo je radnika koji više ne mogu raditi visoke objekte, zgrade i kuće s više katova, onda se pridružuju našem timu i rade fantastične stvari. Također, naši će arhitekti potpuno besplatno kreirati idejni projekt za vas ili vas savjetovati prema vašem projektu. Smatramo da je ovo budućnost i da će ovakvih kuća u idućem razdoblju biti sve više. Moramo naglasiti da u vremenu pandemije imamo rekordnu prodaju zato što oživljavaju sela, ona uz bilo kakva jezera ili rijeke, na nekim samotnim područjima - priča nam sugovornik. Pitamo ga i koliko je potrebno da projekt bude završen. - Mjesec do tri, ovisno o tome kakvu kuću odaberete. Na kraju imate objekt u kojem su završeni svi radovi - od molerskih do elektromontažnih. Također, naši stručnjaci će postaviti laminat, pločice, instalirati sanitariju. Praktički imate gotov dom koji ćete platiti manje nego klasičnu kuću, a dugoročno ste u svom domu - ističe radnik tvrtke koja se bavi izradom montažnih kuća, a koja daje i popuste ako je riječ o nekoj većoj kući, iznad 100 kvadrata. Vrijedi istaknuti i da je u BiH zbog količine i kvalitete drva cijena niža nego u drugim zemljama. Primjerice, u Hrvatskoj po kvadratu stoje i do 600 eura. Nedavno je projektant montažnih kuća Elis Hajdarovac objašnjavao zbog čega se sve više ljudi odlučuje upravo na ovakve kuće. - Istaknut ćemo za početak brzinu gradnje, što znači da se naši objekti montiraju u jedan do dva dana. Daljnji proces radova na gradilištu traje petnaest do dvadeset dana, a uz dobru organizaciju, u objekt se moguće useliti već u roku od dva mjeseca od samog početka naših radova - naveo je Hajdarovac. U Hrvatskoj su analizirali i omjer cijena te su istaknuli kako su klasične kuće od 200 do 500 eura skuplje po kvadratu od montažnih, što je, kada se u obzir uzme količina, itekako velika svota, još ako se uzme u obzir da u cijenu nije uključeno unutarnje uređenje prostora.

Lagana konstrukcija
Nedavno je Tanja Herr za Dnevnik Nove TV govorila i o toplinskoj izolaciji montažnih kuća. - Imate vanjsku debelu ovojnicu koja štiti od atmosferilija i unutarnju završnu oblogu. Kod tih kuća, dok grijete, ta toplina zadržava se unutar prostora, ali, kada ne grijete, prostor se ohladi. Kod masivne ili monolitne gradnje, a pod time mislim i na zidanu, imate opeke koje u sebi, osim šupljine i debljine, sadrže dodatnu toplinsku izolaciju i tu imate još dodatni plus akumulacije topline - objasnila je i istaknula kako su montažne kuće ipak preporučljive za izgradnju u toplijim krajevima, ali i na lokacijama koje su podložne podrhtavanjima tla. Elis Hajdarovac objasnio je zašto je u trusnim područjima ovakva kuća prihvatljiva. - Montažne kuće spadaju u objekte s laganom nosivom konstrukcijom. Drvo je glavni konstruktivni materijal i takve kuće posjeduju puno manju masu u odnosu na tradicionalne masivne konstrukcije kakve se kod nas najčešće grade. Samim time to sa sobom nosi posljedicu da su takvi objekti puno otporniji na potres u odnosu na tradicionalne sustave i oni su jako dobri za primjenu u potresom pogođenim područjima, kao i za obnovu nakon potresa koji nas je zadesio - naglasio je Hajdarovac.

Izbora, jasno je, ima, a i cijena je, za razliku od tradicionalnih kuća, prihvatljivija.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije