PRIPREMA ZA IZBORE

Najžešća borba za prevagu na bošnjačkoj političkoj sceni u BiH

izbori
Foto: Ilustracija/Marijan Susenj/PIXSELL
02.06.2014.
u 09:22

Organiziranjem Hrvata spriječiti novi izborni inženjering i ponavljanje scenarija kakvi su bili nakon prošlih izbora

Pravo pozicioniranje stranaka pred izbore počinje od sredine lipnja nakon što Središnje izborno povjerenstvo BiH ovjeri prijave političkih subjekata za sudjelovanje na izborima. Od tada počinju teći rokovi za prijavu i ovjeru koalicija i listi neovisnih kandidata.

Traženje saveznika

Mnoge stranke vjerojatno neće unaprijed izlaziti s odlukom s kojim će saveznicima i na kojim razinama vlasti izlaziti na izbore. Najmanje koalicija bit će među bošnjačkim strankama, barem onim značajnijim. SDA, SBB, SDP i DF će skoro sigurno izići samostalno na izbore. Iznimka je nastup na izborima za Narodnu skupštinu RS-a, gdje su sve, izuzev SDP-a, odlučile nastupiti u okviru koalicije “Domovina”. Iznenađenja ne bi trebalo biti ni kada su u pitanju kandidati za bošnjačkog člana Predsjedništva, jer će SDA i SBB skoro izvjesno stati iza svojih kandidata - Bakira Izetbegovića i Fahrudina Radončića, a među neovisnim kandidatima ističu se Mustafa Cerić i Mirsad Kebo. Moguć je i ponovni povratak Harisa Silajdžića na političku scenu, a iz SDP-a dolaze najave da bi ova stranka konačno mogla kandidirati jednog Bošnjaka za Predsjedništvo. Kao najozbiljniji kandidat spominje se Denis Bećirović. Izborna utrka kod Bošnjaka bi svakako trebala biti najzanimljivija i najneizvjesnija, iako i među Srbima postoji snažna politička polarizacija na stranke oko SNSD-a i one oko SDS-a. Oporba će u Republici Srpskoj nastupiti jedinstveno kada je u pitanju izbor srpskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednika Republike Srpske, dok će za državni i entitetski parlament najvjerojatnije SDS ići samostalno, a PDP, NDP i druge stranke u okviru Saveza za promjene. SNSD će im se suprotstaviti samostalno, iako računa na poslijeizborni savez sa svojim partnerima iz Socijalističke partije i DNS-a.

Zajednički nastup

Među Hrvatima bi sve osim premoćne pobjede stranaka okupljenih oko HNS-a bilo prvorazredno iznenađenje. Visok stupanj predizbornog jedinstva u pokušaju da se spriječi novi izborni inženjering i ignoriranje volje hrvatskog biračkog tijela, vjerojatno će polučiti i odgovarajući izborni rezultat. Oni koji su ostali izvan Hrvatskog narodnog sabora (HNS), a to su HDZ 1990. i nekoliko manjih pravaških i seljačkih stranaka, također, traže modalitete za zajednički nastup.

Podnošenje kandidacijskih listi počinje od 2. i trajat će do 14. srpnja, a službena izborna kampanja počinje 12. rujna, mjesec prije izbora. Prvi preliminarni rezultati općih izbora bit će objavljeni u ponoć 12. listopada, a rok za potvrđivanje rezultata općih izbora je, prema pravilima, mjesec dana.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije