Ono čime se hranimo je gorivo za naše tijelo. Najbolji način za dobiti što više energije je taj da jedemo najbolju moguću hranu. Vrlo jednostavno, zar ne? U teoriji da, u praksi često zapinjemo, piše Zadovoljna.hr.
No, ako malo višnje pažnje posvetimo odabiru namirnica, stvari se mogu promijeniti. Dakle, hrana koju jedemo može utjecati na to koliko ćemo umorni biti. Primjerice, nakon što pojedemo preobilan obrok, osjećamo se tromo jer naše tijelo koristi energiju kako bi probavilo tako velike količine hrane umjesto da energijom napaja ostatak tijela.
Kada su u pitanju prehrana i umor ključni savjet je taj da je bolje jesti više manjih obroka u danu kako bi umor bio manji, a, kad je god to moguće, nakon obroka je dobro odraditi i kratku šetnju koja će poboljšati probavu i spriječiti tromost.
E sad. Pred nama je period u kojem će umor biti učestao. Iako nas pripreme za blagdane raduju, sve obaveze koje si natovarimo znaju biti iscrpljujuće pa umor u prosincu nije rijeka pojava. U nastavku smo zato izdvojili namirnice koje pobjeđuju umor i koje će nam dobro doći u periodu pred nama.
Ovo su ideje što jesti kako bi umor bio manji.
Složeni ugljikohidrati
Hrana koja spada u ovu kategoriju bogata je vlaknima i škrobom. Ove hranjive tvari su složenije na molekularnoj razini zbog čega se teže razgrađuju i apsorbiraju, ali taj spori proces je idealan za održavanje stalne opskrbe energijom.
Namirnici koje spadaju u ovu kategoriju i koje vam mogu pomoći da lakše preživite dan su:
- cjelovite žitarice poput zobene kaše i smeđe riže
- voće kao što su jabuke, borovnice, kruške, banane i naranče
- povrće poput batata, šparoga, brokule i kukurza
- lisnato povrće poput kelja i špinata
- mahunarke poput graha i leće.
Nemasni proteini
Proteini su također vrijedni saveznici u borbi protiv umora. Bitno je samo jesti nemasne proteine. Naime, prerada proteina s velikim udjelom masti tjera tijelo na dodatni naporni rad, a posljednica je pospanost.
Namirnice koje spadaju u kategoriju nemasnih proteina su:
- nemasno meso poput piletine bez kože
- riba poput lososa ili bakalara
- orašasti plodovi kao što su bademi i orasi
- sjemenke među kojima su sjemenke suncokreta i budeve i chia sjemenke
- jogurt
- mahunarke
- jaja.
Tekućina
Umor može biti i znak žeđi. Čak i blaga dehidracija može izazvati osjećaj umora. Niska razina tekućine u tijelu tjera srce da radi brže i tako crpi vašu energiju.
Zato je važno piti vodu jer ona je neophodna za optimalno funkcioniranje tijela. Ona možda ne daje energiju u obliku kalorija, ali kako piše Healthline, olakšava energetske procese u tijelu što je samo po sebi energetski poticaj.
Zaključno, u borbi s umorom pomoći si možete tako što ćete voditi računa o onome što vam je na tanjuru. Još dva faktora koji povoljno utječu na razinu energije su redovita tjelovježba i pravilan san.