Predsjednik Vlade HNŽ-a Nevenko Herceg i dopredsjednik Skupštine HNŽ-a Tomislav Martinović jučer su uputili otvoreno pismo Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću (VSTV) BiH u kojem traže poništenje odluke o imenovanju sudaca u Općinski sud Čitluk. Podsjećamo, VSTV BiH je imenovao jednu Hrvaticu, dvije Bošnjakinje i jednu Srpkinju na mjesta sudaca, a da stvar bude još gora, to nisu bili najbolji kandidati na rang-listi. Osim sutkinje hrvatske nacionalnosti koja je pozicionirana na prvo mjesto.
Nepoštivanje Ustava
- Kako je riječ o odlukama VSTV-a, kojima se ne poštuju ustavne odredbe u BiH, FBiH i HNŽ-u, kao ni zakonske odredbe, ni odredbe članka 43., točka 2. Zakona o VSTV-u BiH, predlažem da Vijeće svoje konačne odluke poništi, navodi se, između ostaloga, u pismu koje potpisuje Herceg, a koje je upućeno i na adresu Vijeća ministara, OHR-a, predsjednika Federacije BiH, Parlamentarne skupštine BiH i drugih nadležnih institucija. Sličnog sadržaja je pismo Tomislava Martinovića koji je još naveo kako se ovakav sastav sudaca imenuje na području općine u kojoj Hrvati čine 99,28 posto stanovništva, što je još jednom potvrdilo kako se provodi institucionalna neravnopravnost nad hrvatskim narodom. - Od VSTV-a tražimo u potpunosti objašnjenje i poništenje takve odluke te njezino vraćanje u ustavne i zakonske okvire. Upozoravamo da se ovakvim odlukama ruši pravosudni sustav, izaziva nepovjerenje u sudsku instituciju koja još nije ni počela s radom, a već je opterećena sumnjama u pristranost i politizaciju, navodi se u pismu dopredsjednika Martinovića. S druge strane, predsjednik Herceg je na kraju pisma ipak izrazio nadu u pozitivan ishod ovoga slučaja.
Ispraviti odluku
- Uvjeren u to kako će nova odluka Vijeća o imenovanju sudaca u Općinski sud u Čitluku poštovati i podržati vladavinu prava u HNŽ-u, radujem se budućoj suradnji i skorom početku rada Općinskog suda Čitluk, čiju je obnovu zgrade, nabavu namještaja i informatičke opreme financirala Vlada HNŽ-a te osigurala nužna sredstva za rad Suda u sljedećoj godini, stoji na kraju pisma predsjednika Vlade HNŽ-a Nevenka Hercega. Cijeli slučaj izazvao je rast nepovjerenja Hrvata u bh. pravosuđe, ako je to uopće moguće nakon nedavnog slučaja uhićenja Hrvata u Orašju.•