Iako se kombinacija sunčeve svjetlosti i vode čini kao odlična mješavina za pranje prozora, donosimo razlog zašto to ne samo da nije idealno, već potencijalno može biti i opasno.
Iako se upozorenje da nikada ne perete prozore po vrućini čini kao samo jedna od naših klasičnih starih izreka, stručnjaci tvrde da ga se valja pridržavati.
Stručnjakinja za čišćenje preporuča da glancanje prozora odgodite dok ne dođu malo hladniji dani, prenosi N1.
Logika kaže da će se voda brže sušiti na visokoj temperaturi, pa zašto ne očistiti prozore?
To je recept za katastrofu.
Zašto ne biste trebali čistiti prozore po vrućini?
Prvo, kada perete prozore na vrućini, sredstvo za čišćenje će prerano ispariti. Kada temperatura prijeđe 22 stupnja Celzijusa, brzina isparavanja je puno veća, pa je gotovo nemoguće očistiti prozor bez mrlja.
“Zamislite da želite ispolirati pod, a vosak se suši brže nego što ga možete očistiti. Isti princip vrijedi i za prozore i zbog toga će vaš trud biti uzaludan jer će prozor izgledati kao da uopće nije očišćen,” kaže stručnjakinja Michelle Hansen.
S druge strane, toplina uzrokuje širenje stakla, stvarajući mogućnost pucanja ili pucanja prilikom nanošenja sredstva za čišćenje.
Optimalna temperatura od 10 do 22 stepena
Toplinski stres nastaje kada vruće staklo polijete hladnom vodom i tada postoji rizik od pucanja stakla. To posebno vrijedi za regije u kojima su ekstremne vrućine stalna pojava.
Također, pranje prozora na visokim temperaturama fizički je iscrpljujuće. Najčešća posljedica je dehidracija.
“Zbog svega ovoga moj savjet je da prozore čistite tijekom hladnijih dijelova dana. Optimalna temperatura za pranje prozora je od 10 do 22 Celzijeva stupnja” – prema Alicii Johnson, stručnjakinji za čišćenje, prenosi Krstarica.