SLUČAJ MINISTRA BEROŠA

Prvi slučaj Lex AP-a: Turudić istražuje tko je novinarima dao poruke iz istrage

20.11.2024.
u 21:59

– Umjesto da istražuje korumpirane ministre udružene u lopovsku organizaciju, Turudić istražuje one koji otkrivaju korupciju. Iako nikada nisam koristio ustavni institut pomilovanja, neka se ne brinu – pomilovat ću svakoga tko bude osuđen zbog Lex AP-a – poručio je Zoran Milanović

Tko je medijima ustupio informacije iz istrage protiv donedavnog ministra zdravstva Vilija Beroša, pitanje je kojim se bavi Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu. Riječ je, podsjetimo, o objavljenim porukama koje su izmjenjivali osumnjičenici, a pronađene su u zaplijeljenom mobitelu Nikole Petrača, sina kontroverznog poduzetnika Hrvoja Petrača. Pokrenuti su sada izvidi zbog sumnje u neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje, dakle spomenute prepiske, a što je kazneno djelo po novom članku Kaznenog zakona koji je javnosti poznatiji kao "Lex AP". Radi se o prvim izvidima pokrenutima po novim zakonskim odredbama.

– Izvidi se provode vezano uz javno objavljene podatke i informacije koji se odnose na istragu Ureda europskog javnog tužitelja u Zagrebu protiv osam fizičkih osoba, uključujući bivšeg ministra zdravstva i odgovorne osobe dviju zagrebačkih bolničkih ustanova te dvije pravne osobe zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili kaznena djela primanja i davanja mita, zloporabe položaja i ovlasti te pranja novca – izvijestili su iz Općinskog kaznenog državnog odvjetništva u Zagrebu.

Izvidi po "Lex AP-u" izazvali su burne reakcije, među ostalim i oporbe, a zasjenili su i saborsku raspravu o državnom proračunu. Zastupnici SDP-a napustili su sjednicu Sabora u znak protesta zbog objave da je DORH pokrenuo izvide u slučaju curenja informacija iz istrage EPPO-a.

– HDZ-ov dečko Ivan Turudić već je položio prvi test oduzevši predmet Beroš EPPO-u, jedinom tijelu koje je učinilo nešto za progon HDZ-ovih kriminalaca. I ne samo to, aktiviran je i "Lex AP", gdje počinje hajka na novinare, medije, koji su se drznuli objaviti punu istinu o HDZ-ovu kriminalcu Berošu – izjavila je SDP-ova saborska zastupnica Mirela Ahmetović.

Premijer Andrej Plenković nazvao je potez oporbe "igricama". – Normalno je da ako sve te informacije netko istrese vašim kolegama, logično je da oni koji su nadležni po tome postupaju. Te informacije nije dala moja baba – rekao je Plenković. Na upit je li zadovoljan brzim postupanjem DORH-a, odgovorio je: "Ne znam čemu taj ciničan pristup".

– Nevezano za predmet, ponovit ću ono što gledam godinama: da nam izlaze podaci u ovoj fazi postupka ne bi li se stvorila medijska slika o tome je li netko kriv ili ne, to nije normalno. Ne govorim o Berošu, nego općenito. Toga nema nigdje. To nema veze s novinarima. Sve što god izlazi u ovoj fazi, ne izlazi sukladno zakonu. Tko ima koristi od rane informacije u ovakvoj situaciji? Najviše imaju ovi koji su u istrazi. Ovo je na štetu kaznenog postupka – stava je premijer.

Članak 307. Kaznenog zakona kaže da će se pravosudni dužnosnik ili državni službenik u pravosudnom tijelu, policijski službenik ili dužnosnik, okrivljenik, odvjetnik, odvjetnički vježbenik, svjedok, vještak, prevoditelj ili tumač koji tijekom kaznenog postupka koji se na temelju zakona smatra nejavnim, neovlašteno otkrije sadržaj izvidne ili dokazne radnje s ciljem da ga učini javno dostupnim kazniti kaznom zatvora do tri godine. Počinjenje, pomaganje ili poticanje kaznenog djela ne može ostvariti onaj tko obavlja novinarski posao. Nadalje, nema kaznenog djela iz ovog članka ako je djelo počinjeno radi zaštite žrtve kaznenog djela, u interesu obrane u kaznenom postupku ili u drugom pretežito javnom interesu.

Iako njime nije propisana kaznena odgovornost novinara u slučaju objavljivanja tajnih informacija, iz Hrvatskog novinarskog društva poručuju da su novinari apsolutno na udaru.

"Hrvatsko novinarsko društvo poziva sve novinarke i novinare – svoje članove, ali i one koji to nisu – da nam se jave ako se na bilo koji način nađu na udaru 'Lex AP-a'. HND će svima pružiti pravnu i svaku drugu pomoć. Nećemo se dati zastrašiti nikakvim izvidima koje provodi Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu zbog 'osnovane sumnje u počinjenje kaznenog djela neovlaštenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje'", priopćili su iz HND-a.

Ističu kako su nedavno objavljene informacije apsolutno u interesu javnosti jer je riječ o korupciji u zdravstvenom sustavu, i inače opterećenom nizom problema, od listi čekanja do kvarenja ili nedostatka životno važnih uređaja, zbog čega na dnevnoj bazi trpe građani. Izražavaju duboku zabrinutost jer smatraju da su izvidi Odvjetništva usmjereni na medije, odnosno da je riječ o odmazdi zbog objavljenih poruka koje prokazuju, kako iz njih proizlazi, upletenost vrha države u najgori kriminal.

"Nečuveno je i nedopustivo da građani ove zemlje gledaju kako naočigled svih institucija pojedinci kradu naš novac. Znamo da to nije ugodno čuti, ali upravo je zadaća medija da o tome izvještavaju kako oni ne bi mogli u tišini uzimati u vlastite džepove, kao u ovoj zadnjoj, najodvratnijoj od svih pljački. Ne pristajemo na to!", poručuje se u priopćenju krovne novinarske organizacije u našoj zemlji.

– Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić nije pomislio istraživati otkud cure informacije kada su moćni članovi HDZ-a davali ostavke prije uhićenja, no istraživao bi sada kada su u medijima objavljene poruke vezane uz aferu u zdravstvu o kojoj javnost ima pravo znati. Ovakvim napadom na novinarsku profesiju Turudić potvrđuje ono o čemu od početka govorimo – "Lex AP" uveden je s isključivim ciljem ušutkivanja kritičkih glasova i otvorena je prijetnja istraživačkom novinarstvu – kazao je Hrvoje Zovko, predsjednik HND-a. Direktna je to prijetnja, dodaje, novinarskoj profesiji jer će novinari biti prvi na meti istražitelja – za pretpostavit je da će ih se pozivati na obavijesne razgovore, a Zovko strahuje i od oduzimanja i pretraživanja mobitela novinarima.

– Govorio sam i upozoravao, a sada se to i događa: Turudić kontrolira i sprječava istrage kako bi zaštitio samovladu Andreja Plenkovića – napisao je na Facebooku predsjednik države Zoran Milanović. – Umjesto da istražuje korumpirane ministre udružene u lopovsku organizaciju, Turudić istražuje one koji otkrivaju korupciju. Iako nikada nisam koristio ustavni institut pomilovanja, neka se ne brinu – pomilovat ću svakoga tko bude osuđen zbog Lex AP-a – poručio je Milanović u istoj objavi.

Podsjetimo, bivši ministar zdravstva Vili Beroš, neurokirurg Krešimir Rotim i poduzetnik Saša Pozder uhićeni su u petak, po USKOK-ovu nalogu, zbog sumnje u malverzacije pri nabavi robotskih uređaja u javnim bolnicama. Paralelno, EPPO je objavio kako i oni, već mjesecima, provode istragu protiv tadašnjeg ministra Beroša, ali i Hrvoja Petrača te njegovih sinova Novice i Nikole, među ostalim. Postavilo se odmah pitanje nadležnosti, a dok se čekao pravni razvoj situacije i tko će nastaviti progon – europski tužitelji ili USKOK – u javnost su dospjele šokantne poruke koje su dokazi u istrazi.

"Frende molim te ne idi pred rudo. U organizaciji smo, a mi smo jaka organizacija, nemoj preskakati ljude. Ja sam taj i jedini s kojim možeš razgovarati o financijama. Molim te, drag si mi i volim te ko brata, ali drži se mojih uputa", piše u poruci iz WhatsApp grupe koju Hrvoje Petrač prosljeđuje Tomi Paviću u travnju prošle godine. Riječ je o WhatsApp grupi u kojoj su, prema sumnjama istražitelja, članovi bili Petrač i dvojica njegovih sinova Novica i Nikola te vlasnik tvrtke Medical Innovation Solutions Saša Pozder.

"Ja sam Perku 100.000 ponudio, on mi odgovorio ako dobiješ daj Caritasu", u nevjerici u kolovozu 2023. piše Saša Pozder članovima WhatsUp grupe Petrač&Pozder.

"Uplodiran tender za Split, čekam i nadam se pobjedi... Moramo da sjednemo i vidimo koliko Malom posto, njegov utjecaj je ovdje nikakav.", odgovara Pozder na poruku Hrvoja Petrača. Mali je njihov nadimak za Beroša.

Poruke su objavili gotovo svi mediji, izazvale su burne reakcije u javnosti, a premijer je javno postavio pitanje otkrivanja informacija iz istrage, što je po izmjenama Kaznenog zakona, koje su stupile na snagu u ožujku, kažnjivo zatvorom. Nije dugo trebalo čekati ni na reakciju DORH-a, koji je pokrenuo izvide "radi utvrđivanja identiteta nepoznatog počinitelja te prikupljanja činjenica i dokaza potrebnih za donošenje meritorne državnoodvjetničke odluke".

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije