Lamija Džigal-Bektešević imala je devet godina kada je iz Fojnice zbog ratnih zbivanja otišla u Nizozemsku, gdje je živjela gotovo 30 godina. Tu se školovala i stekla zvanja holističke terapeutice i menadžerice u turizmu.
Pluća Fojnice
Prije tri godine, 2021., vratila se u Fojnicu te nadomak svoga grada u mjestu Malkoč/Lučice kupila zemljište na kojem je poslije napravila ergelu Fojnica. Odlučila se za Malkoč jer je kao dijete tu često dolazila s roditeljima, a riječ je o mjestu koje nazivaju plućima Fojnice. Kad govori o povratku u BiH, razlozi su za ovu mladu ženu jednostavni - ljubav prema njezinu kraju i prirodi, iako kaže da danas tu prirodu narušavaju paneli buduće solarne elektrane.
- Prirodu se ugrožava panel/kvadovima i kemikalijama koje se koriste za poljoprivredu - kaže Džigal-Bektešević u razgovoru za Fenu, istaknuvši da je jako važno imati sadržaj koji ne škodi, nego doprinosi prirodnim ljepotama Fojnice. Povratak prirodi san joj je koji želi ostvariti i tako što će svom kraju ponuditi raznovrsne projekte. Jedan od njih je očuvanje bosanskog brdskog konja te stvaranje ergele Fojnica.
- Kad sam se vratila iz Nizozemske, dobila sam veliku želju da imam konje. Tako sam se posvetila bosanskom brdskom konju, našoj autohtonoj pasmini koju sam počela uzgajati s velikom ljubavlju - kaže Lamija Džigal-Bektešević govoreći o nastanku ergele.
Ističe kako se bosanski brdski konj, kojeg je počela uzgajati i trenirati, dosta upotrebljava za kola, fijakere. Tako je došla i na ideju o samofinanciranju jer je držanje konja ipak skup hobi.
- Zato smo napravili jednu prelijepu turističku ponudu. Ergela Fojnica nudi turu kolima koja vuku konji od Vladića vrha do slapova Kozice. Putujemo kolima s bosanskim brdskim konjima, što nas vraća u prošlost - istaknula je, dodavši da se tako financira i projekt očuvanja bosanskog brdskog konja. Na slapovima Kozice, navodi ona, gostima će se prirediti i posluženje, piknik u prirodi te usluge vodiča. Ovom je turističkom turom Fojnica, koja uz sve svoje znamenitosti i prirodne ljepote ima dosta toga za ponuditi, dobila i nešto novo. U budućnosti, nada se, možda će biti prilike da se napravi i tura fijakerom po Fojnici. Kao holistička terapeutkinja i menadžerica u turizmu Lamija Džigal-Bektešević želi upotrijebiti svoje znanje i za druge projekte. Ideja je sljedeće godine ponuditi terapiju s konjima, specijaliziranu za djecu.
Također, skreće pozornost i na značaj zdrave prehrane te navodi da će uz pomoć konja koje će koristiti za oranje proizvoditi i organsku hranu. Govoreći o ulozi konja u terapiji, Džigal-Bektešević ističe da joj je činjenica da je u izbjeglištvu bila blizu ergele te da se redovito "družila" s konjima puno pomoglo prevladati to što je u tuđini, što je izbjeglica.
- Samo boraviti s konjima, družiti se s njima, plesti im pletenice dovoljno je da se dijete smiri - smatra Džigal-Bektešević, uz nadu kako će u suradnji s Konjičkim klubom BiH terapijsko jahanje dovesti do europskog standarda.
- Počela sam komunikaciju sa Savezom konjičkih organizacija BiH. Cilj mi je, uz terapijsko jahanje za djecu i odrasle s poteškoćama u razvoju, s Konjičkim klubom Vilenjak iz Visokog pružiti toj djeci priliku natjecati se u parajahanju - istaknula je u razgovoru za Fenu Lamija Džigal-Bektešević, žena koja želi sačuvati bosanskog brdskog konja, ali i drugima, prije svega djeci, pružiti najbolje od sebe i svog znanja.
Ostvarenje sna
Lamiji Džigal-Bektešević u ostvarenju njezina sna pomaže i Belma Hadžikadunić-Blitović, jedna od rijetkih žena u BiH koja i trenira konje i vozi konjska kola i fijakere. Belma ističe da joj je zadovoljstvo što ima priliku raditi s jednom ženom koja je poduzetnica i puna ideja. A za radu s konjima kaže da je za to potrebno mnogo snage, volje i ljubavi.