Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) provjerava poslovnu suradnju između Libijskog veleposlanstva u Sarajevu i „Aquareumala“ iz Fojnice koja se odnosi na liječenje ranjenika iz Libije u BiH.
Ovu informaciju potvrdila je i Kristina Jozić, portparol ove državne agencije.
- SIPA je, postupajući po informaciji Veleposlanstva Libije u BiH, vršila određene provjere koje se odnose na libijske ranjenike koji dolaze na liječenje u BiH. Također, SIPA vrši određene provjere u vezi s poslovnom suradnjom Veleposlanstva Libije i „Aquareumala“ Fojnica – rekla je Jozić.
Ova državna agencija ustvari postupa po prijavi Libijskog veleposlanstva u BiH, koje je zatražilo od svih agencija za provođenje zakona da ispitaju tvrdnje da su oštećeni za skoro 700.000 KM. Iz Veleposlanstva Libije za to optužuju bivšeg direktora Komiteta za ranjenike Alija Amiša, Libijca s bh. državljanstvom koji više nije uposlenik Veleposlanstva.
Kako tvrde iz veleposlanstva Libije, 31. prosinca prošle godine s računa Veleposlanstva Libije zaplijenjen je iznos od 692.818,30 KM koji je prebačen na račun JU za medicinsku rehabilitaciju i banjsko liječenje “Reumal” u Fojnici, gdje se liječio dio ranjenika.
Potpisnik mjenice, kako su navode iz Veleposlanstva Libije, upravo je Amiš, koji od 18. kolovoza 2014. godine nije njihov uposlenik te je zlorabio pečat.
Zbog svih zbivanja zatražili su da se provede istraga. Iako su im iz Tužiteljstva BiH rekli da, na osnovu njihovog dopisa, nema osnova za pokretanje bilo kakve istrage u ovom slučaju, SIPA ipak provjerava sve ove navode.
Prema izvorima iz Veleposlanstva Libije u Sarajevu, oni su od SIPA-e zbog sumnji da je među ranjenicima koji su došli na liječenje u BiH i jedan od boraca koji se borio u Siriji na strani Islamske države, zatražili da provjeri i ove navode.
Iz Veleposlanstva Libije su, kako tvrde izvori Avaza, SIPA-i poslali CD na kojem se vidi osoba za koju sumnjaju da je bio pripadnik ISIL-a. No, iz SIPA-e kažu da nije potvrđeno da je bilo koji ranjenik boravio na ratištu u Siriji.