Broj osoba kojima je potrebna usluga ili lijek iz programa koji se financiraju sredstvima Fonda solidarnosti svake godine veći je za devet posto, piše Večernji list BiH. Riječ je o onima koji vode bitku s nekom od najtežih bolesti, a takvih je, prema podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, prošle godine na području ovog bh. entiteta bilo više od 31.000.
Veći broj pacijenata
Naime, kako su naveli iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine u svom odgovoru na jedno od zastupničkih pitanja postavljeno u Zastupničkom domu Federacije BiH, tijekom 2023. godine ukupan broj liječenih pacijenata kojima su financirani lijekovi i/ili usluge iz programa Fonda solidarnosti iznosio je 31.109. Nadalje ističu kako je broj pacijenata kojima su potrebni lijekovi ili usluge iz programa Fonda solidarnosti sigurno veći ako se uzme u obzir da su evidentirane liste čekanja za pojedine lijekove ili usluge. Gledano pojedinačno po županijama, tijekom prošle godine sredstvima iz ovog fonda liječeno je najviše osoba iz Sarajevske županije, njih 7796, zatim iz Tuzlanske županije - 6475 te Zeničko-dobojske županije 6048. Preko Fonda solidarnosti u 2023. godini, prema podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, iz Bosansko-podrinjske županije liječene su 362 osobe, Hercegovačko-neretvanske županije 3379 osoba, Hercegbosanske županije 622 osobe, Posavske županije 330 osoba, Srednjobosanske županije 2413 osoba, Unsko-sanske županije 2591 osoba te Zapadnohercegovačke županije 1093 osobe. - Napominjemo da je prosječna stopa porasta broja pacijenata kojima je potrebna usluga ili lijek iz programa koji se financiraju sredstvima Fonda solidarnosti u proteklim godinama 9 posto godišnje, što znači da je potrebno svake godine osiguravati veća sredstva - zaključili su iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH. Inače, Fond solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine osnovan je u cilju ostvarivanja jednakih uvjeta za provođenje obveznog zdravstvenog osiguranja u svim županijama, za određene prioritetne vertikalne programe zdravstvene zaštite od interesa za Federaciju i za pružanje prioritetnih najsloženijih oblika zdravstvene zaštite iz određenih specijalističkih djelatnosti. Time je osigurano financiranje liječenja najtežih oboljenja za sve osigurane osobe u Federaciji BiH pod istim uvjetima, bez obzira na županijsku pripadnost pacijenata i financijsku moć županijskih zavoda zdravstvenog osiguranja.
Odluka o listi lijekova
Sredstva federalnog Fonda solidarnosti osiguravaju se iz doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje i dijelom iz sredstava proračuna Federacije BiH putem transfera Federalnog ministarstva zdravstva. Iz sredstava Fonda solidarnosti financiraju se: usluge definirane na listi usluga Fonda solidarnosti; lijekovi Fonda solidarnosti navedeni u odluci o listi lijekova Fonda solidarnosti i naputku o primjeni odluke o listi lijekova; liječenje povratnika u Republiku Srpsku te liječenje u inozemstvu u skladu s pravilnikom o liječenju u inozemstvu. Na listu lijekova Fonda solidarnosti uvršteni su lijekovi za terapiju malignih neoplazmi, lijekovi za terapiju malignih neoplazmi s posebnim režimom propisivanja, imunosupresivi, lijekovi za liječenje hepatitisa C i B, lijekovi za liječenje multiple skleroze, lijekovi u tretmanu hemodijalize, lijekovi za liječenje hemofilije, biološki lijekovi za liječenje upalnih bolesti debelog crijeva (Morbus Chron, ulcerozni kolitis), antiretrovirusni lijekovi, humani imunoglobulin, lijekovi za profilaksu respiratornog sincijalnog virusa, kao i tuberkulostatici.