Svi smo zasigurno u neformalnom razgovoru s prijateljima, posebice u "ekskluzivnom muškom društvu" ponekad mogli čuti neprovjerenu, ali duboko uvriježenu tvrdnju kako na jednog muškarca u svijetu ide sedam žena. Taj se broj u svakodnevnim razgovorima znao mijenjati, a nekad je iznosio čak i bajkovitih 11 žena na jednoga muškarca. Koliko su te tvrdnje utemeljene ili pak neutemeljene, kristalno jasno pokazala je jedna od novijih grafika objavljenih na portalu landgeist.com.
Dulji životni vijek
Kako je autor karte potvrdio na tom portalu, ona je jedna od rijetkih na kojoj je uspio pronaći podatke na regionalnoj razini za gotovo sve zemlje u Europi. Naime, riječ je o karti koja zorno prikazuje koliko žena ima na svakih 100 muškaraca.Naravno, broj ispod 100 znači kako u određenoj zemlji i regiji živi više muškaraca nego žena, a broj iznad 100 znači da je više žena nego muškaraca. Kako zaključuju na ovom portalu, u većini mjesta bit će više žena nego muškaraca jer žene na svjetskoj razini imaju dulji životni vijek od muškaraca. A tako je i u BiH. Kad je, primjerice, riječ o regiji Tunceli u Turskoj, tamo na 100 muškaraca dođu 89,4 žene i riječ je definitivno o najnižem omjeru u Europi.
Ostala područja u kojima je više muškaraca nego žena su jugoistočna Turska, Malta, ruralna Skandinavija, dijelovi Grčke, dijelovi Slovenije i dijelovi Njemačke. S druge strane, kad je riječ o područjima Europe u kojima je više žena nego muškaraca, Rusija dominira samim vrhom ljestvice. Iako je Riga u Latviji područje u Europi s najvećim omjerom žena (124,6 na svakih 100 muškaraca), ostatak od 20 najboljih su ruski teritoriji. Prema karti, ruska regija Ivanovo na 100 muškaraca ima 123,4 žene, regija Karelia na 100 muškaraca 123,4 žene te regija Novogorod i Jaroslav imaju 122,9 i 122,8 žena na 100 muškaraca.
Tko je ispod prosjeka
Kad je riječ o Bosni i Hercegovini, omjer muškaraca i žena je među većima u Europi i nalazimo su u skupini označenoj bojom koja predstavlja između 105 i 110 žena na 100 muškaraca. To je znatno bolje od susjedne Hrvatske i Srbije, koje se nalaze u skupini od 100 do 105 žena na 100 muškaraca, s iznimkom Dalmacije i dijelova Slavonije kao regija gdje je ovaj omjer jednak kao u BiH. Također, kad je riječ o susjednoj Srbiji, i kod njih je područje Vojvodine sa sličnim omjerom kao u BiH. U kategoriji iznad bh. prosjeka nalaze se gradovi Beograd i Zagreb. Zanimljiv je i podatak kako je u Sloveniji na većini teritorija te zemlje omjer muškaraca i žena negativan, tj. nalaze se u skupini zemalja čiji je omjer od 95 do 100 žena na 100 muškaraca, a u primorskom dijelu Slovenije on je još i lošiji i se ubraja u kategoriju od 90 do 95 žena na 100 muškaraca.
Gledajući cjelokupno, u većini Europe, s iznimkom nekih skandinavskih zemalja, Turske i dijelova Španjolske, Njemačke i Grčke, taj je omjer iznad 100 žena na 100 muškaraca. Središnja Europa (područja Mađarske, Češke i Slovačke) te dobar dio Francuske nalaze se u povoljnijoj poziciji od nekih područja Njemačke, zemalja Beneluxa te Španjolske. Kad je riječ o Španjolskoj, zamjetna je ogromna površine na više regija u kojoj je omjer ispod 100 žena na 100 muškaraca.
Zahvaljujući ovoj karti vidljivo je kako stvari stoje barem što se tiče Europe te se može zaključiti kako su zemlje nekadašnjeg Sovjetskog Saveza one s najvećim omjerom žena na 100 muškaraca. Tako da ipak ona tvrdnja s početka priče ne stoji, stanje je i više nego daleko od idealnih sedam žena na jednoga muškarca, ali smo sigurni da će se u razgovorima "muškog društva", bez obzira na ovu kartu, još uvijek koristiti.