Kad nam je nešto posebno dragocjeno, kažemo da to čuvamo poput očiju u glavi. Izreka je to koja na najbolji način opisuje koliko nam je važno to naše osjetilo. No kad ste posljednji put učinili nešto za svoje oči, a da nije riječ samo o rutinskom posjetu oftalmologu ili optičaru, pita nas dr. Mehmet Oz i napominje da se o svojim dragocjenim očima i vidu moramo brinuti i da za njih možemo učiniti mnogo svojim ponašanjem, piše 24sata.hr.
Neka su novija istraživanja pokazala kako čak ni za oči nije svejedno što jedemo jer hranjive tvari iz nekih nama uobičajenih namirnica mogu spriječiti mnoge bolesti oka, među ostalim makularnu degeneraciju povezanu sa starenjem, kataraktu i gubljenje vida. Stoga promotrite popis dr. Oza i sljedeći put u nabavi namirnica ubacite pokoji komad više onoga što će ciljano pomoći vašim očima.
Namirnica bez koje mnogi ne mogu zamisliti početak dana, jaja, odlična je ne samo za sitost, koja će potrajati do ručka, nego i za zdravlje očiju, ističe dr. Oz. Naše oči sadrže antioksidanse lutein i zeaksantin, koji ih štite od štetnog zračenja. Jaja sadrže važne hranjive tvari, pa se zaštitite od bolesti oka poput makularne degeneracije jajetom položenim na podlogu od špinata preko dvopeka. Lutein i zeaksantin ne proizvode se u organizmu.
Kako biste smanjili rizik od katarakte i drugih bolesti oka, te vrijedne antioksidanse morate unijeti s hranom. Tamno i lisnato povrće poput kelja, raštike, špinata i blitve može biti najbolji izvor luteina i zeaksantina za vaš organizam, što će pomoći u zaštiti mrežnice. Samo pazite da jedete barem malo tog zelenog povrća na dan, kao dodatak uobičajenom dnevnom jelovniku.
Pigment koji daje rajčici divnu crvenu boju, likopen, također pomaže očima. Mnoge hranjive tvari, kao što su omega-3 i vitamin C, jako su važne za zdravlje očiju i likopen im čini dobro. Jedući hranu bogatu likopenom, napominje dr. Oz, smanjuje se mogućnost razvoja neke bolesti oka. Dodajte svojoj zelenoj salati komadiće rajčice i iskoristite ručak da popravite i zdravlje očiju.
Neka su novija istraživanja pokazala da vitamin C može pomoći u prevenciji katarakte. Agrumi poput naranče i grejpa imaju mnogo vitamina C. Rizik od katarakte povećava se s dobi, tako da oni stariji od 40 godina trebaju dodati više vitamina C dnevnoj prehrani. Počnite jutro svježe iscijeđenim sokom ili zamijenite desert voćem kako biste pomogli očima i smanjili unos suvišnih kalorija.
Većina misli da su citrusi najbolji način da unesete više vitamina C. Ali postoji toliko mnogo drugog voća i povrća koje vas može opskrbjeti dnevnim dozama tog vrijednog vitamina. Paprika, na primjer, mirisna je namirnica divnih boja koja će dodati vitamin C vašim obrocima. Taj esencijalni vitamin ne samo da smanjuje rizik od makularne degeneracije nego i usporava prirodni gubitak oštrine vida.
Slatki krumpir, odnosno batat, nije rezerviran samo za vegetarijance nego je i izvor vrijednog vitamina E. Taj je antioksidans jako važan za zaštitu vida od radikalnih oštećenja i usporava razvoj bolesti oka povezanih sa starenjem.
Omega-3 masne kiseline važne su za uravnoteženu prehranu. Te masti, poput onih koje su u lososu, zdrave su i mogu spriječiti upalu, probleme sa srcem te gubitak vida. Omega-3 masne kiseline ključne su za razvoj vida i sprečavanje bolesti poput makularne degeneracije. Pokušajte dodati lososa u prehranu dva puta na tjedan kako biste poboljšali ukupno zdravlje.
Maslinovo je ulje još jedan prehrambeni proizvod koji sadrži omega-3. Osim što pomaže cjelokupnom zdravlju, sprečava pojavu suhih očiju, pa ga dodajte hrani da bi vam oči bile lijepo ovlažene. Odaberite ekstra djevičansko maslinovo ulje jer je to čišći oblik standardnog maslinova ulja. Cink je važan za zdrave oči, pa svakako jedite hranu bogatu tim metalom.
Recepti:
Brza jaja
12 jaja, 1/2 šalice mlijeka, 6 ploški sira, sol, papar.
Zagrijte pećnicu na 180 Celzijevih stupnjeva. Kalupe za muffine premažite maslacem. Pomiješajte natrgani sir s mlijekom i jajima te ih rasporedite po kalupima. Pecite dok jaja ne postanu čvrsta, ali ostanu kremasta u sredini. Možete koristiti i neke druge namirnice.
Jutarnji sendvič
1 žličica maslinova ulja, 2 šalice mladog špinata, sol, 1 žlica jabučnog octa, 2 jaja.
Zagrijte ulje. Dodajte špinat, posolite ga i pustite da povene te odmah maknite s vatre. U srednje veliku posudu ulijte dosta vode, dodajte ocat i pustite da zavrije. Razbijte potom jaja u tu vodu i kuhajte oko četiri minute. Izvadite jaja i položite ih preko špinata.
Batat s avokadom
1 batat, 1 avokado, sol, papar, limunova korica.
Narežite batat po dužini na tanke ploške. Stavite na roštilj ili u toster za sendviče na nekoliko minuta. Prekrijte ga tankim ploškama avokada, posolite, popaprite i pospite limunovom koricom.
Batat s maslacem od badema
1 batat, 2 žlice maslaca od badema ili kikirikija, 1 banana, cimet.
Narežite batat po dužini na tanke ploške. Premažite bademovim ili kikirikijevim maslacem i ploškama banane te pospite cimetom.
Orašasti plodovi bogati su cinkom
Pistacije, bademi i indijski oraščići sadrže cink, pa pojedite šačicu nekoliko puta na tjedan. Samo šest kamenica sadrži 500 posto dnevnih potreba za cinkom. Cinka ima i u crvenome mesu, mesu peradi, mahunarkama, cjelovitim žitaricama i sjemenkama kao što su bundeve, suncokret, sezam i mak. Mnoge žitarice za doručak također su bogate cinkom.
Koktel vitamina zaustavit će starenje očiju
Istraživanje Američkog instituta za zdravlje otkrilo je da ljudi koji su imali vlažnu makularnu degeneraciju oka mogu smanjiti rizik od gubitka vida za više od 25 posto ako redovito uzimaju 500 mg vitamina C, 400 mg vitamina E, 15 mg beta-karotena, 80 mg cinka i 2 mg bakra svakog dana u podijeljenim dozama.
Riba i orasi bore se protiv osjećaja suhoće
Tajna je u omega-3 masnim kiselinama, koje djeluju preventivno i ublažavaju upale, osobito upalu sluznice oka, koja je glavni uzrok sindroma suhog oka. Dva-tri obroka ribe tjedno osigurat će dovoljnu količinu omega-3. Četvrtina šalice oraha sadrži oko 2,8 grama omega-3 masnih kiselina te čuva srce, krvne žile, mozak i nadražene oči.