UNESCO je uvrstio tradicionalnu bosanskohercegovačku pjesmu sevdalinku na popis svjetske nematerijalne kulturne baštine, potvrdila je u srijedu ministrica kulture Federacije BiH Sanja Vlaisavljević ističući kako je to rezultat dugog procesa dokazivanja vrijednosti tog specifičnog glazbenog izričaja, javlja Hina.
Ekskluzivno je to i za Večernjak ranije najavila državna ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak navodeći kako se dulje radi na promociji i evaluaciji sevdalinke. Kako je rekla, ovo priznanje označilo bi prekretnicu u očuvanju i promociji ovog glazbenog žanra, čija povijest, bogatstvo emocija i umjetnička vrijednost čine nezaobilazan dio bosanskohercegovačke kulturne baštine.
Upis sevdalinke na popis svjetske nematerijalne kulturne baštine bio je sastavni dio dnevnog reda sjednice Međuvladinog odbora za nematerijalnu kulturnu baštinu, koja se održava u Paragvaju.
"Cijeli taj proces trajao je godinama", kazala je Vlaisavljević novinarima u Sarajevu. Bosna i Hercegovina do sada je ishodila da se na UNESCO-ovu listu upiše tkanje Zmijanjski vez, drvorezbarstvo iz Konjica, branje trave ive na Ozrenu, običaj košnje na Kupresu, a kroz serijsku nominaciju i uzgoj konja rase Lipicanera.
U pripremi nominacije sevdalinke sudjelovala je profesorica Muzičke akademije u Sarajevu Tamara Karača Beljak, koja je podsjetila kako su tome prethodila brojna muzikološka i kulturološka istraživanja.
Priprema nominacije započela je još 2012. godine nakon inicijative koju je pokrenula udruga glazbenih umjetnika iz Tuzle.
"Od nominacije ne bi bilo ništa da nije bilo podrške nositelja i interpretatora sevdalinke. Upis sevdalinke nam je otvorio mnoga vrata i pokazao da na ovu istu reprezentativnu UNESCO-ovu listu mogu doći i drugi oblici bosanskohercegovačke tradicijske muzike", kazala je Karača Beljak.