važno je znati

Otkriveno koliko sati sna dnevno trebamo za zdravije starenje

Foto: Shutterstock
Otkriveno koliko sati sna dnevno trebamo za zdravije starenje
10.11.2024.
u 13:25
Još jedno istraživanje je potvrdilo da je dobar san ključan za naše dugoročno zdravlje. Sada je otkriveno i koliko je sna dnevno potrebno za kvalitetnije starenje.
Pogledaj originalni članak

Nedavna studija otkriva da bi više od sedam sati sna po noći moglo biti ključno za starenje bez većih zdravstvenih problema. Studija koju je provelo Medicinsko sveučilište Wenzhou u Kini obuhvatila je 3306 odraslih osoba u dobi od 45 godina i starijih, čije su navike spavanja zabilježene tijekom nekoliko godina, s naknadnom zdravstvenom procjenom 2020. godine, piše zimo.

Podaci pokazuju da ljudi koji spavaju više od sedam sati svake noći imaju bolje opće zdravstvene rezultate kasnije u životu. Autori studije definiraju "uspješno starenje" kao oslobađanje od kroničnih bolesti, održavanje visoke kognitivne funkcije i aktivno sudjelovanje u životu.

Uspješno starenje procijenjeno je 2020. godine i definirano je kao bez ozbiljnih kroničnih bolesti, bez tjelesnih oštećenja, s visokom kognitivnom funkcijom, dobrim mentalnim zdravljem i aktivnom uključenošću u život, pišu autori tudije koja je objavljena u časopisu BMC Public Health.

7 sati je optimalno

Samo 455 sudionika, ili 13,8 posto, zadovoljilo je ove kriterije uspješnog starenja, a od broja njih 307 redovito je spavalo više od sedam sati noću. Znanstvenici su podijelili sudionike u pet skupina: dugo stabilno (8-9 sati), normalno stabilno (7-8 sati), opadajuće (od prosječnih 8 sati do manje od 6 sati sna), rastuće (od prosječnih 6 sati do preko 8 sati sna) i kratko stabilno (5-6 sati). Oni u dugo stabilnim i normalno stabilnim skupinama imali su veće šanse za uspješno starenje (17,1% odnosno 18,1%).

U odnosu na sudionike s normalnom stabilnom putanjom trajanja sna, oni s niskom stabilnom i rastućom putanjom imali su 36 posto, odnosno 52 posto manje izglede za uspješno starenje, ističu istraživači.

Studija, koja je kontrolirala varijable kao što su težina i unos alkohola, sugerira da je san neophodan, ali ne utvrđuje uzročnost. Prethodna istraživanja poklapaju se s tim novim rezultatima, podržavajući sedam sati kao optimalno trajanje sna za dobro starenje. Uz ubrzano starenje kineskog stanovništva, uvidi dobiveni navedenom studijom imaju globalnu važnost.

Ta otkrića naglašavaju da kronični nedostatak sna, kao i obrasci povećanja i smanjenja trajanja sna, nisu samo promjene povezane s godinama, zaključuju autori istraživanja.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.