Koja je "najgora" čovjekova dob?

Tom Hanks tvrdi da je 35. najteža godina života, a znanstvenici otkrivaju kad sve zapravo kreće nizbrdo

Shutterstock
27.11.2024.
u 16:32

Približava se 70. godini života, no Tom Hanks tvrdi da je već doživio svoju najtežu godinu. Holivudski glumac rekao je za Entertainment Tonight da je 35. godina života 'najteža'.

“Metabolizam vam stane, gravitacija vas počinje rušiti, kosti se troše, stojite drugačije,“ rekao je 68-godišnji poznati glumac Tom Hanks. “Mislim da sam sada u boljoj formi. Znate zašto? Jer su mi djeca odrasla, redovito vježbam i pravilno se hranim. To ne možete kad imate 35, život je tada veliko opterećenje.“ Iako postoji malo znanstvenih istraživanja o učincima ulaska u 35. godinu, stručnjaci tvrde da je Tom Hanks možda u krivu, prenosi Daily Mail.
 

Naime, Steve Hoffmann, profesor računalne biologije na Leibniz Institutu za starenje u Njemačkoj, kaže da je najteža životna dob zapravo između 45. i 50. godine. “Nemam razloga sumnjati da je Tom Hanks doživio neki oblik fiziološkog pogoršanja s 35,“ rekao je profesor Hoffmann za MailOnline. “Međutim, epidemiološki podaci pokazuju da se stope incidencije mnogih bolesti i oštećenja povezanih sa starenjem počinju značajno povećavati otprilike 10 do 15 godina kasnije. To može biti razdoblje života kada mnogi ljudi počinju primjećivati neke simptome koje je Tom opisao.“

Profesor Hoffmann dodaje da postoji mnogo rasprava o tome kada točno započinje biološki proces starenja. “Neki istraživači tvrde da biološko starenje, barem u nekim dijelovima našeg tijela, može započeti prije rođenja,“ rekao je. “Drugi kažu da ono počinje tek kad se postigne spolna zrelost.“ Ranije ove godine, jedno istraživanje identificiralo je dva značajna vala naglih promjena povezanih sa starenjem kod ljudi. Tim autora, predvođen dr. Michaelom Snyderom sa Sveučilišta Stanford, analizirao je uzorke od 108 zdravih osoba u dobi između 25 i 75 godina. Otkrili su da su promjene povezane sa starenjem, uključujući usporavanje metabolizma i povećanu sklonost bolestima, pokazale značajne vrhunce u dobi od 44 i 60 godina.

Profesor Hoffmann kaže da se “ne može isključiti postojanje dodatnih valova starenja,“ poput onog u srednjim 30-ima, kako sugerira Hanks. “Postoji dosta rasprava o tijeku procesa starenja,“ rekao je znanstvenik, koji je ove godine izvijestio o sličnim procesima kod miševa. “Može se pomisliti da je starenje linearno propadanje fizioloških funkcija; no, nedavni podaci sugeriraju da starenje može također dolaziti u valovima.“ Profesor Hoffmann naglašava da je starenje “vrlo individualan proces na koji utječu mnogi faktori,“ poput genetike, razine stresa, prehrane i pušenja.

Hanksovi komentari rezoniraju s mnogim 35-godišnjacima koji su osjetili upravo tu iscrpljenost i usporeni metaboliam, zbog čega se lakše dobiva na težini. Jedan korisnik platforme X napisao je: “Osjećam isto s 35. Potpuno se slažem.“ Dodao je: “To je dob u kojoj se često balansira između značajnih odgovornosti poput odgoja obitelji, pritiska na poslu i financijskih obveza, što ostavlja malo prostora za osobno zdravlje i brigu o sebi.“

Netko drugi objavio je: “Tom Hanks kaže da se istrošite u dobi od 35. Ja mogu napraviti više sklekova u 50-ima nego što sam mogao s 35.“ Ipak, jedan korisnik platforme X opisao je 35. godinu kao “najbolju dob“, dodajući: “Bila sam dva konfekcijska broja manja, nisam imala nikakve bolove, imala sam više novca i općenito bila sretnija. Sad imam 69, u mirovini sam, dva konfekcijska broja veća, sama, fizički se raspadam. Razvila sam probleme s koljenima i karpalnim tunelom u samo jednoj godini.“

Claire Smith, profesorica anatomije na Medicinskom fakultetu Brighton & Sussex, kaže da “mnogi individualni faktori doprinose tome kako osoba doživljava svoje zdravlje. Naša tijela su složeni sustavi i normalna oštećenja ili pogreške događaju se u našim stanicama,“ rekla je za MailOnline. “Dok smo mlađi, naša tijela lakše popravljaju te greške, ali s vremenom se oštećenja zbrajaju, a sposobnost popravljanja opada, što vidimo kao znakove starenja.“ Profesorica Smith složila se da je odgovor tijela dijelom povezan s genetikom, a dijelom s čimbenicima u našim životima, poput prehrane. “Moglo bi se tvrditi da su promjene u rastu i razvoju u prvim godinama života jednako zahtjevne za tijelo, no tada ih jednostavno nismo bili svjesni.“

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije