Ekonomska kretanja u svijetu i Europskoj uniji reflektirala su se na gospodarske aktivnosti i vanjskotrgovinsku razmjenu Bosne i Hercegovine u 2024. godini, uzrokujući složene uvjete privređivanja i određeni pad izvoza. Iako je BiH mala ekonomija izložena utjecajima globalnih promjena, ona je i prostor djelovanja uspješnih kompanija, gdje domaći gospodarstvenici i strani investitori svojim primjerima pokazuju da ovdje vrijedi ostati i ulagati, navodi Fena u svojoj analizi.
Ekonomska kriza u Njemačkoj, za koju mnogi kažu da je ekonomski motor Europske unije, ali i po mnogočemu značajan partner Bosni i Hercegovini, zatim poplave i klizišta u BiH početkom listopada, koje su odnijele veliki broj života i napravile značajnu materijalnu štetu, posebno željezničkoj infrastrukturi, neki su od događaja koji su imali izravne refleksije na poslovanje gospodarstvenika u BiH.
Centralna banka BiH, prema posljednjim podacima, procjenjuje godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u trećem tromjesečju 2024. godine na 2,3 posto, što je identično procjeni iz rujna. Također, procjenjuju da bi ukupna inflacija mogla iznositi 1,5 posto, a temeljna inflacija 3,8 posto u četvrtom tromjesečju 2024. godine.
Gospodarstvenici kažu da je vrijeme da se prestanu pobrojavati problemi i izazovi, već da se ponude konkretna rješenja i reforme, posebno u oblastima dekarbonizacije, digitalizacije i rješavanja demografskih problema.
Međunarodna rejting agencija Standard and Poor’s (S&P), kako je objavila Centralna banka BiH u kolovozu, zadržala je kreditni rejting BiH “B+ sa stabilnim izgledima”, a i Moody’s Rating potvrdio je kreditni rejting BiH “B3 sa stabilnim izgledima”. Istaknuto je da bi reformski zamah mogao pomoći u otključavanju pristupa novom pretpristupnom financiranju koje može podržati veće investicije.