Infektolozi upozoravaju

Necijepljene osobe su potencijalne ‘tvornice’ za razvoj novih sojeva

Zeljko Lukunic/PIXSELL/Ilustracija
12.07.2021.
u 08:46

“Što je više necijepljenih osoba, veće su šanse da će se virus umnažati”, kaže Schaffner.

Necijepljene osobe nisu samo rizik za svoje zdravlje. Oni su rizik za sve ako se zaraze koronavirusom, kažu stručnjaci za infektivne bolesti.

To je zato što je jedini izvor novih varijanti koronavirusa tijelo zaražene osobe.

“Necijepljene osobe su potencijalne tvornice za nove varijante”, rekao je doktor William Schaffner, profesor na Odjelu za infektivne bolesti Sveučilišnog medicinskog centra Vanderbilt za CNN.

“Što je više necijepljenih osoba, veće su šanse da će se virus umnažati”, kaže Schaffner, prenosi N1. 

“Kada se to događa, virus mutira i može doći do još ozbiljnije mutacije virusa nego što je ona trenutno prisutna”, dodaje.

Svi virusi mutiraju i, iako koronavirus nije naročito sklon mutacijama, on se ipak mijenja i evoluira.

Većina tih promjena ne znači ništa za virus, a neke ih mogu oslabiti. Međutim, ponekad virus razvije slučajnu mutaciju koja postaje zaraznija – lako se širi ili replicira ili pak može zaraziti puno različitih domaćina.

Ako mutirana verzija virusa postane dovoljno uspješna u širenju, postaje varijanta

Takvi virusi će nadmašiti ostale viruse i lakše će se širiti među populacijom. Ako zaražena osoba prenese virus na nekog drugog, dalje će se širiti mutirana verzija virusa.

Ako mutirana verzija postane dovoljno uspješna, ona postaje varijanta.

No, da bi se to dogodilo, virus se mora replicirati, a necijepljena osoba pruža tu priliku virusu.

“Dok se virusne mutacije razvijaju, one koje opstaju su one koje se lakše mogu širiti među populacijom”, kaže mikrobiolog i imunolog Andrew Pekosz iz Škole javnog zdravlja Johns Hopkins Bloomberg za CNN.

“Svkai put kad se virus promijeni, to daje virusu drugačiju plaformu za dodavanje novih mutacija. Sada imamo virus koji se širi učinkovitije”, rekao je Pekosz.

Virusi koji se ne šire, ne mogu mutirati.

Varijante koronavirusa su preplavile svijet – B.1.1.7 ili Alfa varijanta, prvi put se pojavila u Engleskoj. N.1.351 ili Beta varijanta je prvi put primjećena u Južnoj Africi. Delta varijanta, koja se zove B.1.617.2, prvi put se pojavila u Indiji. U Sjedinjenim Državama također se pojavilo nekoliko novih varijantu, uključujući varijantu B.1.427 koja se pojavila u Kaliforniji i B.1.526 koja se pojavila u New Yorku.

Ključne riječi

Komentara 1

PP
ppp
08:51 12.07.2021.

Upravo suprotno- cjepljene osobe su tvornice sojeva,neka sacekajte jos malo...! A to što ste izbrisali komentar ne mjenja činjenice ali govori puno o vama i vašoj propagandi! Ljudi su vas pročitali hahahaha Pljuc

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije