Zastupnici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine razmatrali su u prvom čitanju izmjene Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima koje se odnose na imenovanje Stručnog vijeća Agencije za lijekove i medicinska sredstva i propisuje sastav, mandat, način odlučivanja i druge obaveze tog tijela.
Ovaj zakonski prijedlog našao se u redovnoj proceduri nakon što su oba doma Parlamentarne skupštine BiH odbila zahtjev Vijeća ministara BiH da on bude razmatran po hitnom postupku.
Zastupnik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Lazar Prodanović ponovio je stav ove stranke o prijenosu nadležnosti u ovom zakonu naglašavajući da je nepotrebno da Vijeće ministara predlaže članove zakona koje su u nadležnosti entiteta, najavljujući da klub neće podržati zakon.
Ovako predložene izmjene zakona najavio je da podržati neće ni zastupnik NDP-PDP-a Momčilo Novaković jer smatra da izmjene zakona neće ništa bitno promijeniti u odnosu na postojeći zakon, ali ne misli da se radi o prijenosu nadležnosti.
Zastupnik Bosanskohercegovačke patriotske stranke (BPS) Zaim Backović ocijenio je da se odgovornost političara prema građanima ne ogleda u tome što se određuje tko će biti u Stručnom vijeću te je predložio da svi članovi Vijeća budu iz Republike Srpske.
Za njega je važno da članovi tog vijeća rade u interesu građana i to onih koji spadaju u najosjetljiviju kategoriju poput umirovljenika da ne bi plaćali visoke cijene za lijekove koji nisu na esencijalnoj listi. Na taj način građani bi osjetili dobrobiti rada najvišeg zakonodavnog tijela.
Optužen je da se nije držao dnevnog reda jer ovaj zakon nema veze s visinom cijene lijekova, Backović je odbacio te tvrdnje podsjećajući da upravo to Stručno vijeće odlučuje o visini lijekova na nivou Bosne i Hercegovine i predlaže donošenje važnih odluka.
Za dosegnuti visoki stupanj demokracije u BiH čestitao je zastupnik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Nikola Lovrinović jer su zastupnici protiv onoga što su podržali ministri iz tih stranaka.
Zastupnik Saveza za bolju budućnost (SBB) Damir Arnaut kazao je da sudeći po diskusiji Novakovića iz RS-a danas neće biti podrške za ovaj zakon, izražavajući iznenađenje jer su ministri iz Saveza za promjene (Novakovićeva stranka dio je te koalicije) podržali ovaj zakon.
No, Novaković je naglasio da on neće glasati kako neko očekuje od njega, ističući da ovaj zakon donosi parlament, a ne Vijeće ministara koje je o njemu dalo svoj stav.
Predsjedatelj Doma Mladen Bosić (Srpska demokratska stranka - SDS) pozvao je Arnauta da ne pravi raskol među strankama Saveza za promjene na osnovu samo Novakovićeve diskusije, kazavši da će SDS podržati zakon.
Odgovorio je i zastupnicima SNSD-a kazavši da SDS i Savez za promjene ispunjava ono što građani koji su ih birali očekuju od njih, a ne ovo što nalaže skupštinska većina u RS-u, pojašnjavajući da blokada Agencije za lijekove i medicinska sredstva, tako što se neće imenovati novo Stručno vijeće, nije u interesu građana.
- Da bi neko iz RS-a u Stručno vijeće bio izabran moraju to podržati ministri iz RS-a. Vi u SNSD-u to dobro znate. Priča o tome da će ministar civilnih poslova Adil Osmanović (SDA) birati predstavnika iz RS-a jednostavno nije točna - jasno je kazao Bosić.
Razmotren je danas i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužiteljskim institucijama na nivou BiH koji je prihvatila nadležna komisija, a donese se da bi se implementirale odluke Ustavnog suda BiH.
Izmjenama zakona se uvode naknade za prijevoz, topli obrok, smještaj i odvojeni život za sudije i tužioce, te određene kategorije stručnog osoblja u pravosudnim institucijama, utvrđene Zakonom o plaćama i naknadama u institucijama i podzakonskim aktima.
Istovremeno se ujednačavaju naknade za regres, koje se sada definiraju na istovjetan način u institucijama BiH.
O ovim zakonskim rješenjima poslanici će se izjasniti nakon što obave raspravu o svim točkama dnevnog reda današnje sjednice, a trenutno je u tijeku rasprava o proračunu bh. institucija za 2017. godinu.