izmjene zakona

Počinitelji određenih kaznenih djela ubuduće neće moći kazne zatvora zamijeniti novčanim

Zatvorenici
14.12.2024.
u 18:13

Što donose izmjene Kaznenog zakona FBiH i Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji.

Počinitelji određenih kaznenih djela u Federaciji BiH ubuduće neće moći kaznu zatvora zamijeniti novčanom kaznom, kao što je trenutačno slučaj. Naime, u tijeku je izmjena Kaznenog zakona FBiH i izrada Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji kojima će se značajno pooštriti sankcije prema počiniteljima određenih kaznenih djela. Ministar pravosuđa Federacije BiH Vedran Škobić u odgovoru na zastupničko pitanje zastupnika Belmina Zukana kazao je kako je riječ o dvama zakonima koja je u paketu obrađivalo Federalno ministarstvo pravosuđa te da bi se uskoro trebali naći u proceduri pred Vladom FBiH.

Onemogućen otkup kazne

Po stupanju na snagu spomenutih zakona, među ostalim, doći će i do izmjene kada je u pitanju otkup kazne.

Kako je objasnio ministar Škobić, Kaznenim zakonom FBiH onemogućen je otkup kazne za kaznena djela protiv spolne slobode i morala, dakle silovanja, nasilja u obitelji, zatim i trgovine ljudima i djecom. - U biti, došli smo u situaciju da je vrlo mali broj kaznenih djela koja će se u idućem razdoblju moći otkupiti po ovom Kaznenom zakonu.

To su praktički ostala djela iz gospodarskog kriminala, zatim djela iz prometa i neka druga kaznena djela gdje je ostavljena mogućnost da ih se otkupi - kazao je Škobić, dodavši kako smatra da ona nemaju neku posebnu stručnu kritiku kad je to u pitanju, posebno zbog činjenice da je riječ o kaznenim djelima, odnosno presudama izrečenim do godine dana kazne zatvora.

Naglasio je kako bi ovi zakoni već bili u proceduri da se nisu usklađivali s najnovijom smjernicom Europske unije. - Ono što želim posebno kazati vezano uz Kazneni zakon i ovaj Zakon zaštite od nasilja jest da su oba usklađena sa smjernicom EU-a koja se odnosi na zaštitu od nasilja u obitelji i zaštite nad ženama. Ovo smatram bitnim spomenuti jer je upravo ta smjernica donesena u svibnju ove godine, što je jako usporilo rad na zakonu.

Istanbulska konvencija

Naime, nju smo dobili na samom završetku izrade zakona pa smo praktički morali raditi sve ponovno, odnosno usklađivati s ovom smjernicom, što je dodatno prolongiralo njegovo donošenje. Ali ne žalimo zbog toga i mislim da je to dobar stav i argument da se zastane s tim Zakonom, da se primijeni i ta smjernica, osim Istanbulske konvencije, što je su već prije bilo podosta primijenjeno - objasnio je Škobić. Inače, osim toga što počinitelji navedenih kaznenih djela neće moći kaznu zatvora otkupiti, nova zakonska rješenja pooštrit će kazne za povratnike u navedenim kaznenim djelima, a cilj je tako prevenirati nasilje, zaštititi žrtve i oštrije sankcionirati nasilnike. Inače, prema dostupnim podacima, u prvoj polovini 2024. u BiH je ubijeno sedam žena i dvoje djece. U posljednjih deset godina ubijeno je najmanje 70 žena, dok je broj slučajeva nasilja teško odrediti. Za ove slučajeve femicida do sada je izrečeno 29 presuda, zatvorskih kazni od 3,5 do 40 godina, a od 70 ubojica, njih 29 izvršilo je samoubojstvo. Čak 83 posto žena koje su ubijene u BiH stradalo je od ruke članova svojih obitelji, a više od jedne trećine femicida i pokušaja femicida događa se u mjestu stanovanja žrtve, rečeno je na konferenciji “Jačanje zakonodavnog zagovaranja: Provedba Istanbulske konvencije u BiH”, koja je ljetos održana u BiH.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije